Workshopy a semináře

KDE NÁS MŮŽETE VIDĚT

TRADIČNÍ ŘEMESLO & DESIGN

Semináře a workshopy jsou zaměřeny na tradiční parketářské technologie, možnost jejich využití na moderní dřevěné podlahy a spojení tradice a designu. Můžete se přihlásit a my se Vám ozveme, až budeme mít naplánovaný termín.

RUČNÍ VÝROBA ZÁMECKÉ PARKETY

RUČNÍ VÝROBA ZÁMECKÉ PARKETY

Na vlastní kůži si vyzkoušíte, kolik práce dá vyrobit zámeckou parketu, jak ji lze ručně opracovat a povrchově upravit. Seznámíme Vás s parketářkou škrabkou a aplikaci tradičního vosku.

RUČNÍ OPRACOVÁNÍ POVRCHU PARKET

Seznámíte se s různými typy škrábání, hoblování nebo kartáčování, které si sami vyzkoušíte a zjistíte, že se nehodí jen na historické parkety. Vyzkoušíte si práci s cidlinou, škrabkou i hoblíkem.

ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ ZÁMECKÝCH PODLAH

Workshop, kde se seznámíte s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah a možnostmi obnovy povrchu bez broušení. Ukážeme Vám, jak na drobné opravy parket.

VÝROBA INTARZIE V ZÁMECKÉ PARKETY

Seznámíme Vás s výrobou intarzie v zámecké parketě. Během workshopu si vyzkoušíte práci s tradičním ručním parketářským nářadím i elektrickou lupínkovou pilou nebo "stínování" intarzií.

POKLÁDKA DŘEVĚNÉ ŠPALÍKOVÉ DLAŽBY

Pokládka dřevěné špalíkové dlažby v Praze nebo ve Vídni. V rámci jednodenního workshopu se můžete podílet na podkládce tradiční venkovní dřevěné dlažby. Vyzkoušíte si práci s ručním nářadím.

ROK 2024

DALŠÍ MISTŘI V OBORU RESTAUROVÁNÍ

16.-17.4.2024 – Je skvělé, že jsme se mohli podělit o své znalosti a zkušenosti s budoucími magistry věd v oboru restaurování parket. Chuť učit se, zkoušet, objevovat know-how starých historických technik, které se mimochodem dají využít pro moderní design a tvorbu. To jsou sdílené znalosti, díky kterým jsou studenti tohoto kurzu již mistry v oboru. Dvoudenní workshop pro studenty z Rakouska a Německa se konal v dílně ve Vídni. Studenti si mimo jiné vyzkoušeli tradiční opracování povrchu škrabkami, cidlinovými hoblíky nebo parketářskýmmi cidlinami.

 

 

HORKÝ SEMINÁŘ S HORKÝMI LEPIDLY

15.4.2024 - Na Fakultě dřevařského inženýrství a tvůrčího průmyslu v maďarské Šoproni měli studenti možnost seznámit se s detaily a know-how při práci s horkými lepidly při restaurování historických parket nebo při kreativních povrchových úpravách. Univerzitní posluchárna se proměnila v praktickou dílnu, kde si studenti mohli vyzkoušet kost, kůži nebo králičí lepidlo na skutečných historických podlahách. Přednášku vedla paní Michaela Reichlová, překlad do maďarštiny provedla paní Dr. Csilla Csiha PhD a praktickou práci studenti prováděli s René Caranem.

 

DOMOTEX ON STAGE

13.01.2024 - jste to vy, přátelé, naši účastníci, kteří odvedli dobrou a skvělou práci na všech našich projektech WORKCAMP PARQUET. Již od roku 2016. Na DOMOTEX on Stage jsme mohli mluvit o vaší práci, motivaci pro naše krásné parketářské řemeslo a sdílení. Týmová práce dělá práci snů!

S veletrhem DOMOTEX spolupracujeme již řadu let a máme tak možnost představit návštěvníkům tradiční parketářství a restaurování parketových podlah.

Článek o DOMOTEX 2024 zde!

Odkaz na stránky veletrhu DOMOTEX zde !

ROK 2023

WORKSHOP ŘEMESEL

2. 11. 2023 | 10:00 – 16:00 | atrium Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6
Studenti i veřejnost měli možnost seznámit se s některými řemesly na vlastní kůži a jednotlivá řemesla si vyzkoušet. Na jeden den se fakultní atrium proměnilo na řemeslnou “multidílnu“. Naše firma představila parketářství a restaurování parket. Akce jsme se účastnili také v předchozích letech a těšíme se zase příští rok.

Řemesla, která byla k vidění:
Vápenné technologie, Filip Trunečka | Sádrová výzdoba fasád, Michal Blažek | Truhlařské součásti staveb, Matěj Boháč | Fládrování, Radomil Konečný | Dřevěné podlahy, parketářství a restaurování parket René Caran, Michaela Reichlová | Kaseinové barvy a výrobky, Luděk Dvořák | Kamenné součásti staveb, Daniel Talavera | Restaurování mozaiky, Magdalena Kracík Štorkánová.

Foto: Renspol a Ilona Sochorová

WORKCAMP PARQUET Biskupský palác Györ Maďarsko | 1.-9.9.2023

Zorganizovali jsme již 8. ročník mezinárodního týdenního projektu WORKCAMP PARQUET. Zúčastnilo se celkem 31 parketářů ze 13 zemí a 3 kontinentů. Projekt se konal v Györu v Maďarsku.

Během týdne jsme přímo v Biskupském paláci vyrobili a položili 56 m2 parketových replik se vzorem průpletu podle předlohy ve vedlejších pokojích a 159 m2 parketových podlah jsme zrestaurovali a povrchově opracovali parketářskými cidlinami a ošetřili tradičním voskem na parkety.

Během týdne jsme uspořádali celou řadu přednášek a workshopů. Podrobnější informace o projektu najdete v článku pro časopis PODLAHY Proti 1-2/2024, který najdete ZDE.

Byl to týden plný práce, emocí, poznávání, ale také zábavy. Děkujeme všem účastníkům, partnerům a sponzorům.

OBNOVA PAMÁTEK 2023 - HISTORICKÉ PODLAHY | 21.-22.3.2023

21. ročník konference s doprovodnou výstavou a exkurzemi. Studio AXIS se záštitou Národního památkového ústavu a Fakulty architektury ČVUT připravilo dvoudenní konferenci na téma Historické podlahy.

Program přednášek 21.3.2023
Pavel Jerie - Národní památkový ústav - Druhy historických podlah | Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D. - Národní památkový ústav - Poznámky k obnově historických podlah | PhDr. Martin Ebel, Ph.D. - Muzeum stavitelství a architektury (NTM), ředitel - Dřevěné podlahy a parkety | Michaela Reichlová a René Caran - PARQUET RENSPOL (restaurátoři parket) - Opravy a restaurování dřevěných historických podlah | PhDr. Zdeněk Dragoun - Národní památkový ústav - K typologii středověkých keramických podlah v sakrálních prostorách | MgA. Josef Červinka - restaurátor - Restaurování mozaikových podlah minaretu v Lednici a v sala terreně zámku Uherčice | Ing. Alfréd Schubert - autor několika metodických publikací NPÚ - Mozaikové a teracové podlahy 19. a 20. století | Arch. Miloslav Hanzl - autorizovaný architekt specializující se na opravy památek - Obnova podlah v historických prostorách se zvýšenou vzlínající vlhkostí

Program exkurzí 22.3.2023
Colloredo-Mansfeldský palác, Měšťanský dům po rekonstrukci, Clam-Gallasův palác, Uměleckoprůmyslové museum, Kunsthalle Praha, Cukrovarnický palác

ROK 2022

Workshop Ruční výroba a povrchová úprava zámecké parkety | 8.-9.9.2022

Tvořit tradičním řemeslem design aneb Výroba a povrchová úprava zámecké parkety tradičním způsobem. Připravili jsme workshop, který  zahrnoval ruční řezaní a hoblování, lepení kostním klihem, ruční škrábání a práce s cidlinou a barevnými vosky. Historické postupy v historickém objektu Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy.
Dvoudenní workshop nabytý parketami, řemeslem a semináři doplnil odbornými prohlídkami PhDr. Martin Ebel Ph.D. Workshop vznikl v rámci projektu „Řeč materiálu" s podporou z programu MK ČR NAKI II., který na místě zastupoval doc. ak. soch. Petr Kuthan. Děkujeme také Janu Trnkovi a Mgr. Jakubovi Chaloupkovi za skvělé zázemí.
A hlavně děkujeme všem účastníkům za skvělou práci a super výsledek a šíření myšlenky “Staré parkety je možné opravit”!

ROK 2021

Workshop pro Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví Plasy a Národní památkový ústav | 18.11.2021 - Z restaurátorské praxe
Připravili jsme workshop Z restaurátorské praxe, kde bylo možné si vyzkoušet lepení živočišnými klihy a seznámili jsme je s vlastnostmi tradičních přírodních lepidel. Ukázali jsme účastníkům, jak vypadá broušená a nebroušená parketa, jak se nevratně poškodí a jak je vhodné ji udržovat. Účastníci si také mohli vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou.

Seminář a workshop pro Národní památkový ústav | 14.10.2021 - Údržba, čistění a obnova historických dřevěných podlah
Připravili jsme seminář a workshop pro pracovníky Národního památkového ústavu. Účastníci se seznámili s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah. Dále se seznámili s rozdíly obnovy povrchu a dopadu při broušení na historickou a finanční hodnotu zámeckých parket. Mohli si vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou a ukázali jsme, jak lepit švartnu (dýhu) klihy.

Workshop na katedře architektury FSv ČVUT | 7.10.2021 - připravili jsme v rámci workshopu "Tradiční městské stavitelství a stavební řemesla na přelomu 19. a 20. století" dílnu "Parkety". Téma workshopu: Nejčastější problémy stavebních konstrukcí na městských činžovních domech proběhly v atriu Fakulty stavební ČVUT dílny, ve kterých si studenti mohli prakticky vyzkoušet následující problematiky obnovy: Parkety (RENSPOL, René Caran), Okna (Vašek Holásek), Protézování (Matěj Boháč), Sanace zdiva (Pavel Šťastný).

Workcamp Parquet 2021 | 4.-11.9.2021 | Zámek Groot-Bijgarden, Dilbeek, Belgie - První týden v září jsme uspořádali již 6. ročník mezinárodního workcampu pro restaurátory a parketáře. Letošního ročníku se zúčastnilo 28 parketářů z celkem 14 zemí. V rámci workcampu jsme zrestaurovali parkety z roku 1690 v hlavním sále zámku tradičními technologiemi. Dále program zahrnoval celou řadu seminářů a workshopů: Tradiční přírodní lepidla, Ruční hoblíky - typy a ostření, Principy restaurování a přístup v různých zemích, Geometrie v parketářství, Ruční škrábání, Postaršování dřeva a další. Více o projektu najdete ZDE.

Seminář a workshop Péče o zámecké parkety | 12.-13.7.2021 - ve spolupráci s Národním památkovým ústavem jsme připravili seminář a workshop, který se zaměřil na parketové podlahy na Státním zámku Hluboká a další historické parkety, jejich historie, konstrukce, povrchová úprava, péče, prevence poškození, údržba, renovace versus restaurování. Cílová skupina pro seminář byli odborní pracovníci státních institucí zabývající se památkovou péčí a výzkumem. Program, který jsme sestavili, najdete ZDE.

Výstava "Parkety na zámku Hluboká" - 6-12/2021 - pro výstavu na Státní zámek Hluboká jsme připravili repliky historických parket, které jsou na zámku, zapůjčili jsme také několik historických originálů zámeckých parket z našeho depozitáře a připravili jsme exponát Parketa s příběhem. Toto torzo pochází ze Spitzerovy vily v Janovicích. Je to parketa z roku 1930 ve stalo Art Deco, která byla poškozena zatékáním a na místě jsme ji z důvodu destrukce nahradili replikou.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek