Workshopy a semináře

ROK 2022 A 2023

WORKCAMP PARQUET 2023, Maďarsko

WORKCAMP PARQUET 2023 - Maďarsko, Györ, Biskupský palác. V květnu 2023 plánujeme již 7. ročník našeho mezinárodního projektu pro parketáře, restaurátory a aspiranty. Během týdne zrealizujeme obnovu historické parketové podlahy a kompletní výrobu a pokládku replik zámeckých parket. Nyní ladíme detaily a po upřesnění pro vás informace aktualizujeme. Online přihlášku najdete ZDE.

Výroba a pokládka zámecké parkety, ČR

Seminář a workshop "Výroba a pokládka zámecké parkety" - červenec 2022. Na dvoudenním semináři a workshopu Vám vše ukážeme a Vy si vyzkoušíte náročnou ruční výrobu zámecké parkety, míchaní klihu, lepení švartny a tradiční pokládka přitloukáním. Připravíme vzory pro začátečníky i pokročilé. Brzy otevřeme online přihlášku. Pokud víte, že si to nechcete nechat ujít, kontaktujte nás v předstihu ZDE.

Obnova špalíkové dlažby, Rakousko

Workshop "Obnova špalíkové dlažby" - z historie dřevěné špalíkové dlažby, jak se dá vyměnit, opravit nebo kompletně položit. Pokud máte zájem o toto téma připravujeme 2-denní workshop ve Vídni v Rakousku v červnu. Tento workshop není určen pro početnou skupinu, ale je veden s maximálně 2-3 účastníky. Seznámíme Vás krátce s historii a na vlastní kůži si vyzkoušíte pokládku špalíků v centru Vídně. Kontakty ZDE.

Zámecká parketa a intarzie, ČR

Seminář a workshop "Zámecká parketa a intarzie" - říjen 2022. Na dvoudenním semináři a workshopu Vám vše ukážeme a Vy si vyzkoušíte náročnou ruční výrobu zámecké parkety a intarzie, míchaní klihu, lepení švartny a tradiční pokládka přitloukáním. Práce s lupínkovou pilou, stínování dřeva a práce s voskem. Vhodné pro zdatnější účastníky. Ukážeme Vám práci s tradičním ručním parketářských nářadím. Brzy otevřeme online přihlášku. Pokud víte, že si to nechcete nechat ujít, kontaktujte nás v předstihu ZDE.

Údržba a čistění zámeckých parket, ČR

Seminář a workshop "Údržba a čistění historických dřevěných podlah, rozsah 1 den, srpen 2022. Vhodné pro majitele a správce památkové chráněných objektů, historických dřevěných podlah, parket, prken. Účastníky seznámíme s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah, s rozdíly obnovy povrchu a dopadu při broušení na historickou a finanční hodnotu zámeckých parket. Možnost vyzkoušet si údržbu, čištění podlah, práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou, lepení švartny. Kontaktujte nás ZDE.

Údržba parket, ČR - individuální seminář

Seminář a workshop "Údržba a čistění historických dřevěných podlah", rozsah 1 den. Vhodné pro majitele a správce památkové chráněných objektů, historických dřevěných podlah, parket, prken. Účastníky seznámíme s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah, s rozdíly obnovy povrchu a dopadu při broušení na historickou a finanční hodnotu zámeckých parket. Možnost vyzkoušet si údržbu, čištění podlah, práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou, lepení švartny. Dohodneme individuální termín a dojedeme za Vámi. Kontaktujte nás ZDE.

ROK 2021

Workshop pro Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví Plasy a Národní památkový ústav | 18.11.2021 - Z restaurátorské praxe
Připravili jsme workshop Z restaurátorské praxe, kde bylo možné si vyzkoušet lepení živočišnými klihy a seznámili jsme je s vlastnostmi tradičních přírodních lepidel. Ukázali jsme účastníkům, jak vypadá broušená a nebroušená parketa, jak se nevratně poškodí a jak je vhodné ji udržovat. Účastníci si také mohli vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou.

Seminář a workshop pro Národní památkový ústav | 14.10.2021 - Údržba, čistění a obnova historických dřevěných podlah
Připravili jsme seminář a workshop pro pracovníky Národního památkového ústavu. Účastníci se seznámili s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah. Dále se seznámili s rozdíly obnovy povrchu a dopadu při broušení na historickou a finanční hodnotu zámeckých parket. Mohli si vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou a ukázali jsme, jak lepit švartnu (dýhu) klihy.

Workshop na katedře architektury FSv ČVUT | 7.10.2021 - připravili jsme v rámci workshopu "Tradiční městské stavitelství a stavební řemesla na přelomu 19. a 20. století" dílnu "Parkety". Téma workshopu: Nejčastější problémy stavebních konstrukcí na městských činžovních domech proběhly v atriu Fakulty stavební ČVUT dílny, ve kterých si studenti mohli prakticky vyzkoušet následující problematiky obnovy: Parkety (RENSPOL, René Caran), Okna (Vašek Holásek), Protézování (Matěj Boháč), Sanace zdiva (Pavel Šťastný).

Workcamp Parquet 2021 | 4.-11.9.2021 | Zámek Groot-Bijgarden, Dilbeek, Belgie - První týden v září jsme uspořádali již 6. ročník mezinárodního workcampu pro restaurátory a parketáře. Letošního ročníku se zúčastnilo 28 parketářů z celkem 14 zemí. V rámci workcampu jsme zrestaurovali parkety z roku 1690 v hlavním sále zámku tradičními technologiemi. Dále program zahrnoval celou řadu seminářů a workshopů: Tradiční přírodní lepidla, Ruční hoblíky - typy a ostření, Principy restaurování a přístup v různých zemích, Geometrie v parketářství, Ruční škrábání, Postaršování dřeva a další. Více o projektu najdete ZDE.

Seminář a workshop Péče o zámecké parkety | 12.-13.7.2021 - ve spolupráci s Národním památkovým ústavem jsme připravili seminář a workshop, který se zaměřil na parketové podlahy na Státním zámku Hluboká a další historické parkety, jejich historie, konstrukce, povrchová úprava, péče, prevence poškození, údržba, renovace versus restaurování. Cílová skupina pro seminář byli odborní pracovníci státních institucí zabývající se památkovou péčí a výzkumem. Program, který jsme sestavili, najdete ZDE.

Výstava "Parkety na zámku Hluboká" - 6-12/2021 - pro výstavu na Státní zámek Hluboká jsme připravili repliky historických parket, které jsou na zámku, zapůjčili jsme také několik historických originálů zámeckých parket z našeho depozitáře a připravili jsme exponát Parketa s příběhem. Toto torzo pochází ze Spitzerovy vily v Janovicích. Je to parketa z roku 1930 ve stalo Art Deco, která byla poškozena zatékáním a na místě jsme ji z důvodu destrukce nahradili replikou.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek