KDE NÁS MŮŽETE VIDĚT
TRADIČNÍ ŘEMESLO & DESIGN
Semináře a workshopy jsou zaměřeny na tradiční parketářské technologie, možnost jejich využití na moderní dřevěné podlahy a spojení tradice a designu. Můžete se přihlásit a my se Vám ozveme, až budeme mít naplánovaný termín.
RUČNÍ VÝROBA ZÁMECKÉ PARKETY
Na vlastní kůži si vyzkoušíte, kolik práce dá vyrobit zámeckou parketu, jak ji lze ručně opracovat a povrchově upravit. Seznámíme Vás s parketářkou škrabkou a aplikaci tradičního vosku.
RUČNÍ OPRACOVÁNÍ POVRCHU PARKET
Seznámíte se s různými typy škrábání, hoblování nebo kartáčování, které si sami vyzkoušíte a zjistíte, že se nehodí jen na historické parkety. Vyzkoušíte si práci s cidlinou, škrabkou i hoblíkem.
ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ ZÁMECKÝCH PODLAH
Workshop, kde se seznámíte s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah a možnostmi obnovy povrchu bez broušení. Ukážeme Vám, jak na drobné opravy parket.
VÝROBA INTARZIE V ZÁMECKÉ PARKETY
Seznámíme Vás s výrobou intarzie v zámecké parketě. Během workshopu si vyzkoušíte práci s tradičním ručním parketářským nářadím i elektrickou lupínkovou pilou nebo "stínování" intarzií.
POKLÁDKA DŘEVĚNÉ ŠPALÍKOVÉ DLAŽBY
Pokládka dřevěné špalíkové dlažby v Praze nebo ve Vídni. V rámci jednodenního workshopu se můžete podílet na podkládce tradiční venkovní dřevěné dlažby. Vyzkoušíte si práci s ručním nářadím.
ROK 2024
DALŠÍ MISTŘI V OBORU RESTAUROVÁNÍ
16.-17.4.2024 – Je skvělé, že jsme se mohli podělit o své znalosti a zkušenosti s budoucími magistry věd v oboru restaurování parket. Chuť učit se, zkoušet, objevovat know-how starých historických technik, které se mimochodem dají využít pro moderní design a tvorbu. To jsou sdílené znalosti, díky kterým jsou studenti tohoto kurzu již mistry v oboru. Dvoudenní workshop pro studenty z Rakouska a Německa se konal v dílně ve Vídni. Studenti si mimo jiné vyzkoušeli tradiční opracování povrchu škrabkami, cidlinovými hoblíky nebo parketářskýmmi cidlinami.
HORKÝ SEMINÁŘ S HORKÝMI LEPIDLY
15.4.2024 - Na Fakultě dřevařského inženýrství a tvůrčího průmyslu v maďarské Šoproni měli studenti možnost seznámit se s detaily a know-how při práci s horkými lepidly při restaurování historických parket nebo při kreativních povrchových úpravách. Univerzitní posluchárna se proměnila v praktickou dílnu, kde si studenti mohli vyzkoušet kost, kůži nebo králičí lepidlo na skutečných historických podlahách. Přednášku vedla paní Michaela Reichlová, překlad do maďarštiny provedla paní Dr. Csilla Csiha PhD a praktickou práci studenti prováděli s René Caranem.
DOMOTEX ON STAGE
13.01.2024 - jste to vy, přátelé, naši účastníci, kteří odvedli dobrou a skvělou práci na všech našich projektech WORKCAMP PARQUET. Již od roku 2016. Na DOMOTEX on Stage jsme mohli mluvit o vaší práci, motivaci pro naše krásné parketářské řemeslo a sdílení. Týmová práce dělá práci snů!
S veletrhem DOMOTEX spolupracujeme již řadu let a máme tak možnost představit návštěvníkům tradiční parketářství a restaurování parketových podlah.
ROK 2023
WORKSHOP ŘEMESEL
2. 11. 2023 | 10:00 – 16:00 | atrium Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6
Studenti i veřejnost měli možnost seznámit se s některými řemesly na vlastní kůži a jednotlivá řemesla si vyzkoušet. Na jeden den se fakultní atrium proměnilo na řemeslnou “multidílnu“. Naše firma představila parketářství a restaurování parket. Akce jsme se účastnili také v předchozích letech a těšíme se zase příští rok.
Řemesla, která byla k vidění:
Vápenné technologie, Filip Trunečka | Sádrová výzdoba fasád, Michal Blažek | Truhlařské součásti staveb, Matěj Boháč | Fládrování, Radomil Konečný | Dřevěné podlahy, parketářství a restaurování parket René Caran, Michaela Reichlová | Kaseinové barvy a výrobky, Luděk Dvořák | Kamenné součásti staveb, Daniel Talavera | Restaurování mozaiky, Magdalena Kracík Štorkánová.
Foto: Renspol a Ilona Sochorová
WORKCAMP PARQUET Biskupský palác Györ Maďarsko | 1.-9.9.2023
Zorganizovali jsme již 8. ročník mezinárodního týdenního projektu WORKCAMP PARQUET. Zúčastnilo se celkem 31 parketářů ze 13 zemí a 3 kontinentů. Projekt se konal v Györu v Maďarsku.
Během týdne jsme přímo v Biskupském paláci vyrobili a položili 56 m2 parketových replik se vzorem průpletu podle předlohy ve vedlejších pokojích a 159 m2 parketových podlah jsme zrestaurovali a povrchově opracovali parketářskými cidlinami a ošetřili tradičním voskem na parkety.
Během týdne jsme uspořádali celou řadu přednášek a workshopů. Podrobnější informace o projektu najdete v článku pro časopis PODLAHY Proti 1-2/2024, který najdete ZDE.
Byl to týden plný práce, emocí, poznávání, ale také zábavy. Děkujeme všem účastníkům, partnerům a sponzorům.
OBNOVA PAMÁTEK 2023 - HISTORICKÉ PODLAHY | 21.-22.3.2023
21. ročník konference s doprovodnou výstavou a exkurzemi. Studio AXIS se záštitou Národního památkového ústavu a Fakulty architektury ČVUT připravilo dvoudenní konferenci na téma Historické podlahy.
Program přednášek 21.3.2023
Pavel Jerie - Národní památkový ústav - Druhy historických podlah | Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D. - Národní památkový ústav - Poznámky k obnově historických podlah | PhDr. Martin Ebel, Ph.D. - Muzeum stavitelství a architektury (NTM), ředitel - Dřevěné podlahy a parkety | Michaela Reichlová a René Caran - PARQUET RENSPOL (restaurátoři parket) - Opravy a restaurování dřevěných historických podlah | PhDr. Zdeněk Dragoun - Národní památkový ústav - K typologii středověkých keramických podlah v sakrálních prostorách | MgA. Josef Červinka - restaurátor - Restaurování mozaikových podlah minaretu v Lednici a v sala terreně zámku Uherčice | Ing. Alfréd Schubert - autor několika metodických publikací NPÚ - Mozaikové a teracové podlahy 19. a 20. století | Arch. Miloslav Hanzl - autorizovaný architekt specializující se na opravy památek - Obnova podlah v historických prostorách se zvýšenou vzlínající vlhkostí
Program exkurzí 22.3.2023
Colloredo-Mansfeldský palác, Měšťanský dům po rekonstrukci, Clam-Gallasův palác, Uměleckoprůmyslové museum, Kunsthalle Praha, Cukrovarnický palác
ROK 2022
Workshop Ruční výroba a povrchová úprava zámecké parkety | 8.-9.9.2022
Tvořit tradičním řemeslem design aneb Výroba a povrchová úprava zámecké parkety tradičním způsobem. Připravili jsme workshop, který zahrnoval ruční řezaní a hoblování, lepení kostním klihem, ruční škrábání a práce s cidlinou a barevnými vosky. Historické postupy v historickém objektu Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy.
Dvoudenní workshop nabytý parketami, řemeslem a semináři doplnil odbornými prohlídkami PhDr. Martin Ebel Ph.D. Workshop vznikl v rámci projektu „Řeč materiálu" s podporou z programu MK ČR NAKI II., který na místě zastupoval doc. ak. soch. Petr Kuthan. Děkujeme také Janu Trnkovi a Mgr. Jakubovi Chaloupkovi za skvělé zázemí.
A hlavně děkujeme všem účastníkům za skvělou práci a super výsledek a šíření myšlenky “Staré parkety je možné opravit”!
ROK 2021
Workshop pro Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví Plasy a Národní památkový ústav | 18.11.2021 - Z restaurátorské praxe
Připravili jsme workshop Z restaurátorské praxe, kde bylo možné si vyzkoušet lepení živočišnými klihy a seznámili jsme je s vlastnostmi tradičních přírodních lepidel. Ukázali jsme účastníkům, jak vypadá broušená a nebroušená parketa, jak se nevratně poškodí a jak je vhodné ji udržovat. Účastníci si také mohli vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou.
Seminář a workshop pro Národní památkový ústav | 14.10.2021 - Údržba, čistění a obnova historických dřevěných podlah
Připravili jsme seminář a workshop pro pracovníky Národního památkového ústavu. Účastníci se seznámili s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah. Dále se seznámili s rozdíly obnovy povrchu a dopadu při broušení na historickou a finanční hodnotu zámeckých parket. Mohli si vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou a ukázali jsme, jak lepit švartnu (dýhu) klihy.
Workshop na katedře architektury FSv ČVUT | 7.10.2021 - připravili jsme v rámci workshopu "Tradiční městské stavitelství a stavební řemesla na přelomu 19. a 20. století" dílnu "Parkety". Téma workshopu: Nejčastější problémy stavebních konstrukcí na městských činžovních domech proběhly v atriu Fakulty stavební ČVUT dílny, ve kterých si studenti mohli prakticky vyzkoušet následující problematiky obnovy: Parkety (RENSPOL, René Caran), Okna (Vašek Holásek), Protézování (Matěj Boháč), Sanace zdiva (Pavel Šťastný).
Workcamp Parquet 2021 | 4.-11.9.2021 | Zámek Groot-Bijgarden, Dilbeek, Belgie - První týden v září jsme uspořádali již 6. ročník mezinárodního workcampu pro restaurátory a parketáře. Letošního ročníku se zúčastnilo 28 parketářů z celkem 14 zemí. V rámci workcampu jsme zrestaurovali parkety z roku 1690 v hlavním sále zámku tradičními technologiemi. Dále program zahrnoval celou řadu seminářů a workshopů: Tradiční přírodní lepidla, Ruční hoblíky - typy a ostření, Principy restaurování a přístup v různých zemích, Geometrie v parketářství, Ruční škrábání, Postaršování dřeva a další. Více o projektu najdete ZDE.
Seminář a workshop Péče o zámecké parkety | 12.-13.7.2021 - ve spolupráci s Národním památkovým ústavem jsme připravili seminář a workshop, který se zaměřil na parketové podlahy na Státním zámku Hluboká a další historické parkety, jejich historie, konstrukce, povrchová úprava, péče, prevence poškození, údržba, renovace versus restaurování. Cílová skupina pro seminář byli odborní pracovníci státních institucí zabývající se památkovou péčí a výzkumem. Program, který jsme sestavili, najdete ZDE.
Výstava "Parkety na zámku Hluboká" - 6-12/2021 - pro výstavu na Státní zámek Hluboká jsme připravili repliky historických parket, které jsou na zámku, zapůjčili jsme také několik historických originálů zámeckých parket z našeho depozitáře a připravili jsme exponát Parketa s příběhem. Toto torzo pochází ze Spitzerovy vily v Janovicích. Je to parketa z roku 1930 ve stalo Art Deco, která byla poškozena zatékáním a na místě jsme ji z důvodu destrukce nahradili replikou.