Workshopy a semináře

TRADIČNÍ ŘEMESLO & DESIGN

Semináře a workshopy jsou zaměřeny na tradiční parketářské technologie, možnost jejich využití na moderní dřevěné podlahy a spojení tradice a designu.

ROK 2022 A 2023

WORKCAMP PARQUET 2023, MAĎARSKO

Výroba a pokládka replik zámeckých parket v Biskupském paláci. V rámci týdenního eventu se můžete zúčastnit jednodenního workshopu.

RUČNÍ VÝROBA ZÁMECKÉ PARKETY

Na vlastní kůži si vyzkoušíte, kolik práce dá vyrobit zámeckou parketu, jak ji lze ručně opracovat a povrchově upravit.

VÝROBA INTARZIE V ZÁMECKÉ PARKETY

Seznámíme Vás s výrobou intarzie v zámecké parketě. Během workshopu si vyzkoušíte práci s tradičním ručním parketářským nářadím i elektrickou lupínkovou pilou.

RUČNÍ OPRACOVÁNÍ POVRCHU DŘEVĚNÉ PODLAHY

Seznámíte se s různými typy škrábání, hoblování nebo kartáčování, které si sami vyzkoušíte a zjistíte, že se nehodí jen na historické parkety. Vyzkoušíte si práci s cidlinou, škrabkou i hoblíkem.

ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ ZÁMECKÝCH PODLAH

Workshop, kde se seznámíte s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah a možnostmi obnovy povrchu bez broušení. Ukážeme Vám, jak na drobné opravy parket.

POKLÁDKA DŘEVĚNÉ ŠPALÍKOVÉ DLAŽBY

Pokládka dřevěné špalíkové dlažby v Praze nebo ve Vídni. V rámci jednodenního workshopu se můžete podílet na podkládce tradiční venkovní dřevěné dlažby. Vyzkoušíte si práci s ručním nářadím.

ROK 2022

Workshop Ruční výroba a povrchová úprava zámecké parkety | 8.-9.9.2022

Tvořit tradičním řemeslem design aneb Výroba a povrchová úprava zámecké parkety tradičním způsobem. Připravili jsme workshop, který  zahrnoval ruční řezaní a hoblování, lepení kostním klihem, ruční škrábání a práce s cidlinou a barevnými vosky. Historické postupy v historickém objektu Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy.
Dvoudenní workshop nabitý parketami, řemeslem a semináři doplnil odbornými prohlídkami PhDr. Martin Ebel Ph.D. Workshop vznikl v rámci projektu „Řeč materiálu" s podporou z programu MK ČR NAKI II., který na místě zastupoval doc. ak. soch. Petr Kuthan. Děkujeme také Janu Trnkovi a Mgr. Jakubovi Chaloupkovi za skvělé zázemí.
A hlavně děkujeme všem účastníkům za skvělou práci a super výsledek a šíření myšlenky “Staré parkety je možné opravit”!

ROK 2021

Workshop pro Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví Plasy a Národní památkový ústav | 18.11.2021 - Z restaurátorské praxe
Připravili jsme workshop Z restaurátorské praxe, kde bylo možné si vyzkoušet lepení živočišnými klihy a seznámili jsme je s vlastnostmi tradičních přírodních lepidel. Ukázali jsme účastníkům, jak vypadá broušená a nebroušená parketa, jak se nevratně poškodí a jak je vhodné ji udržovat. Účastníci si také mohli vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou.

Seminář a workshop pro Národní památkový ústav | 14.10.2021 - Údržba, čistění a obnova historických dřevěných podlah
Připravili jsme seminář a workshop pro pracovníky Národního památkového ústavu. Účastníci se seznámili s hlavními principy údržby a čištění historických dřevěných podlah. Dále se seznámili s rozdíly obnovy povrchu a dopadu při broušení na historickou a finanční hodnotu zámeckých parket. Mohli si vyzkoušet práci ručními hoblíky, škrábání cidlinou a škrabkou a ukázali jsme, jak lepit švartnu (dýhu) klihy.

Workshop na katedře architektury FSv ČVUT | 7.10.2021 - připravili jsme v rámci workshopu "Tradiční městské stavitelství a stavební řemesla na přelomu 19. a 20. století" dílnu "Parkety". Téma workshopu: Nejčastější problémy stavebních konstrukcí na městských činžovních domech proběhly v atriu Fakulty stavební ČVUT dílny, ve kterých si studenti mohli prakticky vyzkoušet následující problematiky obnovy: Parkety (RENSPOL, René Caran), Okna (Vašek Holásek), Protézování (Matěj Boháč), Sanace zdiva (Pavel Šťastný).

Workcamp Parquet 2021 | 4.-11.9.2021 | Zámek Groot-Bijgarden, Dilbeek, Belgie - První týden v září jsme uspořádali již 6. ročník mezinárodního workcampu pro restaurátory a parketáře. Letošního ročníku se zúčastnilo 28 parketářů z celkem 14 zemí. V rámci workcampu jsme zrestaurovali parkety z roku 1690 v hlavním sále zámku tradičními technologiemi. Dále program zahrnoval celou řadu seminářů a workshopů: Tradiční přírodní lepidla, Ruční hoblíky - typy a ostření, Principy restaurování a přístup v různých zemích, Geometrie v parketářství, Ruční škrábání, Postaršování dřeva a další. Více o projektu najdete ZDE.

Seminář a workshop Péče o zámecké parkety | 12.-13.7.2021 - ve spolupráci s Národním památkovým ústavem jsme připravili seminář a workshop, který se zaměřil na parketové podlahy na Státním zámku Hluboká a další historické parkety, jejich historie, konstrukce, povrchová úprava, péče, prevence poškození, údržba, renovace versus restaurování. Cílová skupina pro seminář byli odborní pracovníci státních institucí zabývající se památkovou péčí a výzkumem. Program, který jsme sestavili, najdete ZDE.

Výstava "Parkety na zámku Hluboká" - 6-12/2021 - pro výstavu na Státní zámek Hluboká jsme připravili repliky historických parket, které jsou na zámku, zapůjčili jsme také několik historických originálů zámeckých parket z našeho depozitáře a připravili jsme exponát Parketa s příběhem. Toto torzo pochází ze Spitzerovy vily v Janovicích. Je to parketa z roku 1930 ve stalo Art Deco, která byla poškozena zatékáním a na místě jsme ji z důvodu destrukce nahradili replikou.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek