Restaurování parket na zámku Litomyšl

Se společností RENSPOL, která se ujala nesnadného úkolu – restaurování parketové podlahy v pracovně hraběte Antonína I. z Valdštejna, nahlédneme tentokrát do Státního zámku Litomyšl.

OPRAVA PARKET V PRACOVNĚ HRABĚTE ANTONÍNA I. Z VALDŠTEJNA

Ve výklenku pracovny hraběte Antonína I. z Valdštejna byly parkety v minulosti poničeny, zřejmě zatékáním od oken, a tak byly nahrazeny smrkovými prkny. V rámci oprav prováděných společností PARQUET RENSPOL byla prkna vyjmuta a vyměněna za repliky parket, opraveny byly také praskliny ve stávající podlaze, aby celá plocha místnosti získala znovu jednotný vzhled. „Po vyjmutí prken jsme si potvrdili, že se nejedná o tradiční tabulové parkety, ale již v době vzniku byla podlaha pravděpodobně vyráběna přímo na místě. V celé ploše je tvořena javorovými hranolky s drážkami na vložená pera a dubovými trojúhelníkovými výplněmi,“ říká o realizaci Michaela Reichlová. „Repliku podlahy jsme vyráběli také na místě s použitím historického dřeva, na lepení jsme použili kožní klih zpracovávaný za tepla. V celé ploše pracovny, nejvíce potom v návštěvnické trase, byla řada prasklých a zlomených parket a chybějících nebo uvolněných dílců, které jsme opravili a doplnili, aby nedocházelo k další degradaci podlahy.

V místech oprav jsme také doplnili podkladní klínky a zafixovali je k prkennému záklopu. Na opravované ploše a lokálně v místech oprav jsme povrch parketové podlahy opracovali ručně parketářskými hoblíky, parketářskými cidlinami a škrabkami. Na lokální povrchovou úpravu jsme použili přírodní pigmenty a parketářský vosk. Vždy nás těší, když díky naší práci dřevěná podlaha znovu ožije.“

Článek pro PODLAHY Profi 1-2/2024. CELÝ ČLÁNEK

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek