Historické vzory parket (4)

Intarzie, Inkrustace, Marketerie - jsou techniky vykládání dřeva jinými dřevinami, případně dalšími materiály.

Inkrustace

Je nejstarší technika vkládání dřevěných nebo jiných dekorativních materiálů do povrchu podkladní desky. Kromě barevných dřevin se do podkladní vrstvy vkládali například kovy, alabastr, slonovina, kosti, drahé kameny, porcelán nebo se do podkladu zatloukali hřebíky či dráty nebo se vysekané nebo vydlabané otvory vylévaly olovem nebo cínem. Vkládané části mohly mít různé tloušťky. S inkrustací se setkáváme již v Mezopotámii, starověkém Egyptě, Řecku a Římě nebo v Pompejích.

Z techniky inkrustace vychází intarzie a marketerie.

Intarzie

Pojmenování pochází z latinského interserere to znamená vkládat a z italského – tarsia, kdy název vychází z klasické italské techniky tzv. tarsia a secco, používané v renesanci. S touto technikou se setkáváme již od 13. století v Sieně, Miláně a Cremoně.
Intarzování znamená skládání neboli vykládání různých obrazců a vzorů z dýh nebo švarten různobarev- ných ušlechtilých dřev, která se klíží na podložku z méně ušlechtilého dřeva.

K velkému rozvoji přispěl vynález stroje na řezání tenké dýhy. Ten vynalezl v 16. století německý bednář Jiří Renner z Řezna. Italové ale tvrdí, že jej vynalezl Pompejo Salvo z Boloně. Rozvoji intarzií také pomohly bě- hem 16. a 17. století zámořské cesty a s tím spojený dovoz exotického dřeva a dalších materiálů, jako slo- novina, perleť apod.

Napsali jsme pro časopis Podlahy PROFI 3|2021
Celý článek zde →

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek